1. projektelem
A lomtalanítási hulladékok aprítására szolgáló lomdaráló berendezés beszerzése
Helyszín: Budatest, XV. kerületi Fővárosi Hulladékhasznosító Mű
Megvalósítás időpontja, átadása: 2014 szeptember 2.
A beruházás célja, eredménye:
Budapest főváros területén évi 30 000 tonna lomtalanítási hulladék keletkezik, ennek jelentős része (több mint fele) nagydarabos hulladék, amelynek hatékony és környezetvédelmi szempontból legelőnyösebb kezelése nem volt megoldott. A lomtalanítások alkalmával begyűjtött lomhulladékok jellemzően bútorokat tartalmaznak, amelyek anyagukat tekintve fa, textília, műanyag és fém összetételűek. Ezek - a fém kivételével - magas energiatartalmú anyagok, ezért termikus hasznosításuk rendkívül hatékony. Emellett a fa és textil biológiailag lebomló, ún. biomassza anyagok, ezért lerakásukat kerülni kell. Darálás nélkül keverésük egyéb hulladékfélékkel nehézkes, így a Fővárosi Hulladékhasznosító Műben (FHHM) való hasznosításuk korábban problémás volt.
A beszerzett mobil lomdaráló berendezés által évi 15 000 tonna lomhulladék feldolgozására van lehetőség, ami napi szinten kb. 59 tonna (18-20 rakomány) lom hasznosítását jelenti.
A berendezés működtetése javítja a hulladékgazdálkodás minőségét, tekintettel arra, hogy a lom magasabb fűtőértékkel bír, mint a kommunális hulladék, így kevesebb hulladék elégetésével juthatunk azonos mennyiségű hőenergiához, amely a fűtési rendszerbe és a villamos energia hálózatba került betáplálásra.
A Lomdaráló berendezés átadás-átvétele 2014. szeptember 2-án történt meg.
2. projektelem
A salakanyagból történő haszonanyag kinyeréséhez korszerű Fémleválasztó berendezés beszerzése, létesítése
Helyszín: Budatest, XV. kerületi Fővárosi Hulladékhasznosító Mű
Megvalósítás időpontja, átadása: 2015. május 14.
A beruházás célja, eredménye:
A projektelem célja az energetikailag hasznosított települési szilárd hulladék maradványsalakjának kezelése és a mágnesezhető fémtartalom teljes kivonása.
A korábban üzemeltetett technológia több mint 10 éves szolgálat után javíthatatlanul elhasználódott, a leszerelése nem volt tovább halasztható. A bontás után felszabaduló hely alkalmas volt az új technológia elhelyezésére.
Az új berendezés 2015 májusában, sikeres próbaüzem után kezdte meg működését a Fővárosi Hulladékhasznosító Műben (FHHM). A fémleválasztó berendezés telepítésével a hulladék fizikai kezelése történik meg azáltal, hogy a nagyobb szemcseméretű salak ledarálásra kerül, így a megfelelően feltárt frakciókból a fémtartalmú haszonanyag további fizikai kezeléssel (mágneses leválasztás) leválasztható.
Az új technológia a korábbi rendszerhez képest a dolgozók munkaidejét kevésbé terheli, a feladatuk beavatkozás helyett felügyelet lett. A beépített teljesítmény nagyobb lett, a fajlagos energiafelhasználás csökkent, a kezelési sebesség megnőtt.
A berendezés használatba vétele 2015. május 14-én megtörtént, azóta is rendeltetésszerűen működik.
3. projektelem
Két Szemléletformáló és Újrahasználati Központ (hulladékudvar) létesítése a XV. és a XVIII. kerületben
Helyszínek: XV. kerület Károlyi Sándor út 166.; XVIII. kerület Besence utca 1/a
Megvalósítás időpontja: XV. kerület 2015. november 23., XVIII. kerület 2015. november 20.
A beruházás célja, eredménye:
A Projekt keretében két Szemléletformáló és Újrahasználati Központ épült meg (Budapest XV. kerület, Károly Sándor utca 166. és Budapest XVIII. kerület, Besence utca 1/A). A létesítmények rendeltetésileg a jelenlegi hulladékudvarok sémáján alapulnak. Ugyanakkor, tekintettel az átvételre kerülő hulladékok sokkal szélesebb körére és a kibővített funkcióra nagyobb hasznos területre volt szükség a telephely létesítése során.
A Szemléletformáló és Újrahasználati Központok létesítése több célt szolgált, a létesült létesítmények több funkciót is ellátnak.
Ezen funkciók a következők:
A hulladékudvarokba történő beszállításkor sor kerül a hulladékok azonosítására, mérlegelésére és megfelelő elhelyezésére. A csomagolási hulladékokat a hulladékot beszállító lakos is elhelyezheti az erre rendszeresített 1 100 literes konténerekben, de kérheti a jelenlévő szakember segítségét is. Mindkét Szemléletformáló és Újrahasználati Központ területén megtalálható hulladékudvarban leadható lomhulladék, míg a XV. kerületi létesítményben zöldhulladék, építési törmelék, gumiabroncs-hulladék és festék is.
A Szemléletformáló és Újrahasználati Központok elsődleges célja, hogy megismertessék a lakossággal a már használt, de újrahasználható termékek értékét. A Szemléletformáló és Újrahasználati Központok újrahasználattal foglalkozó részlege a lakosságtól a számára már megunt vagy feleslegessé vált, ugyanakkor más számára még használható tárgyakat veszi át díjmentesen.
A cél az átvett tárgyak minél nagyobb arányú való visszajuttatása a lakossághoz, ezzel a hulladékkezelés csökkentése, az újrahasználati arány növelése.
A Személetformáló és Újrahasználati Központok modern oktatótermei lehetőséget biztosítanak a környezetvédelmi, szakmai konferenciák, díjátadó ünnepségek, interaktív tanórák, valamint óvodás és iskolás csoportok számára kreatív kézműves foglalkozások megtartására.
A Központok területén található tanösvény és játszótér remek kikapcsolódást nyújt az oktatótermi foglalkozások, programok után. A tanösvény interaktív játékelemeinek használatával lehetőség nyílik a gyerekek különböző készségeinek, képességeinek fejlesztésére, valamint a tantermi tevékenységek és játékprogramok összehangolására.
A Projekt keretében beszerzésre került a Központok üzemeltetését biztosító 4 darab anyagmozgató-rakodógép (2 darab targonca és 2 darab raklapemelő) is.
4. projektelem
Gázhasznosító rendszer kiépítése
Helyszín: Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központ (PRHK)
Megvalósítás időpontja, átadása: 2015. augusztus.
A beruházás célja, eredménye:
A KEOP szakaszban a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központ (PRHK) területén, pályázaton kívüli finanszírozásból valósult meg a gázhasznosító rendszer kiépítése.
A 2015 októberében átadott PRHK I. ütem területén 2 MW teljesítményű erőműtelep létesült. Ennek során sor került többek között a gázgyűjtő hálózat rekonstrukciójára, a kisfeszültségű hálózat (KIF) bővítésére és a középfeszültségű (KÖF) termelői hálózat kiépítésére. A KÖF hálózat összes hossza 3,2 km, amely két helyen csatlakozik a villamos hálózatra. A motorok élettartamának javítását a szokásos eszközökön túl egy, a depóniagáz áramába épített aktív szénszűrő is támogatja. A telep korszerű biztonságtechnikai, informatikai és térvilágítási rendszerrel is el van látva.
A fejlesztés célja a PRHK I. és a majd a II. ütemében keletkező depóniagáz hasznosítása. A 2 MW teljesítményű gázmotor használatával ~1200 m3/h depóniagáz energetikai hasznosítása vált lehetővé. A beruházás 2015 augusztusában megvalósult és azóta mintegy 38 millió m3 depóniagázt hasznosítottunk.
5. projektelem
Logisztikai és Szolgáltató Központ létesítése
Helyszín: Budapest, XVIII. kerület Ipacsfa utca 14.
Megvalósítás időpontja, várható átadás: 2021. szeptember 08.
A beruházás célja, eredménye:
A Logisztikai és Szolgáltató Központ többfunkciós szerepet tölt be. A Logisztikai és Szolgáltató Központ többfunkciós szerepet tölt be. Hulladék átrakóállomás, új lakossági hulladékudvar, egyéb tárolók, valamint szociális létesítmények fogják szolgálni a dél-pesti térségben begyűjtött települési szilárd hulladék hatékonyabb kezelését. Megvalósulásának köszönhetően hatékonyabb járatszervezés kialakítására vált lehetővé a környező területek hulladékszállításában.
A Létesítmény kivitelezési helyszíne a természetben 1186 Budapest, Ipacsfa utca 14. 140018/2 hrsz. alatt felvett ingatlan – összesen 38.954 m2 területen valósul meg, melynek 1/1 arányú tulajdonosa Budapest Főváros Önkormányzata.
A projektelem keretében, de Budapest Főváros Önkormányzata finanszírozásából megvalósult a telekingatlan kármentesítése résfalas körbe határolással, a szükséges mértékű talajcserével, a csapadékvíz gyűjtő- és elvezető rendszer telepítésével a monitoring kutak létesítésével.
A Létesítmény megában foglalja a 110.000 tonna/év kapacitással rendelkező átrakóállomást, a hulladékátrakóállomás üzemeltetéséhez a Központ részeként bemenő és kimenő oldalú, 60 tonna teherbírású mérlegházat, tároló területeket, gépjármű műhelyt, öltöző és pihenő épületet (191 m2) is, továbbá a Központ részeként hulladékudvart, gépkocsi- és konténermosó épületet, illetve megvalósult a telekingatlanon már meglévő porta épület (71 m2) felújítása is.
A lakossági hulladékudvar zárt hulladékátvevő hely, ahol a háztartásokban keletkező veszélyes, speciális kezelést igénylő, valamint az újrahasznosítható hulladékok átvétele történik. A hulladékudvar 1900 m2 alapterületű.
A gépkocsi- és konténermosó épület (beépített terület: 360 m2) funkciója a gépjárművek és hulladéktárolók, konténerek mosása. Az épület egy gépkocsimosó sorból és egy konténermosó áll.
A gépjavítóműhely (beépített terület: 476 m2) funkciója gépjárművek és hulladéktárolók, konténerek javítása.
A hulladékátrakó állomáson történik meg – kizárólag a közszolgáltatás keretében a lakosság körében - a vegyesen gyűjtött települési szilárd hulladék fogadása és zárt rendszerű átrakása, tömörítése zárt préskonténerbe.
A Központ részét képezi a fedett tároló, amely a tartályok és gumiabroncsok tárolási funkcióját tölti majd be.
A hulladékudvar működtetéséhez szükséges mennyiségben beszerzésre kerültek az alábbi a szelektív hulladékgyűjtést elősegítő konténerek:
a) 6 darab nyitott, görgős min. 11 m3-es geometriai térfogattal bíró konténer;
b) 14 darab zárt, görgős min. 28 m3-es geometriai térfogattal bíró konténer;
c) 4 darab zárt, görgős min. 32 m3-es geometriai térfogattal bíró konténerek; valamint
d) 50 darab műanyag hulladékgyűjtő tartály.
6. projektelem
A szelektíven gyűjtött hulladék kezelésére egy 15 000 t/év kapacitású, elsősorban műanyag és fém frakciók válogatására szolgáló Hulladékválogató Mű előkészítő létesítése.
Helyszín: Budapest, X. kerület, Ezüstfa utca 12.
Megvalósítás időpontja, átadás:
Első ütemben a csarnoképület 2015. december 01. elkészült.
Második ütemben a technológia telepítése és a csarnoképület bővítése 2022. december 30. elkészült.
A beruházás célja, eredménye:
A válogatómű a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés során begyűjtött műanyag, kompozit (pl italoskaton) és fém hulladékok egy részének további válogatását fogja szolgálni. A technológia 15 000 tonna/év szelektíven gyűjtött hulladék feldolgozását biztosítja.
A feldolgozás során elsősorban optikai szeparációs eljárást alkalmaznak. A leválogatott anyagokat a technológiai sor végén bálázzák, ezt követően szállítják el újrahasznosítást végző üzemek részére. A leválasztott, értékesítésre nem alkalmas frakciók a Fővárosi Hulladékhasznosító Műben termikusan hasznosulnak, vagy a BKM Nonprofit Zrt. FKF Hulladékgazdálkodási Divíziója a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központban ártalmatlanítja.
Budapest Főváros Önkormányzatának beruházásában a Nagyválogatómű „A fővárosi hulladékgazdálkodási rendszer környezetbarát technológiáinak bővítése, a hulladékfeldolgozás és újrahasznosítás arányának növelése” című KEOP-1.1.1/B/10-11-2013-0002, valamint KEHOP-3.2.2-15-2016-00001 azonosítószámú európai uniós támogatás keretében két eredményes közbeszerzési eljárás lefolytatását követően, két külön beruházásban valósult meg az alábbiak szerint:
Első ütemben a telepíteni kívánt – második ütemben telepített – technológia üzemeltetéséhez szükséges csarnoképület, géptároló szint, hídmérleg, valamint mérlegház, portaépület, iroda – és szociális épületet, parkolót magában foglaló telephely létesítése valósult meg.
Csarnok: 3.243 m2 fűtetlen, trapéz borítású acél csarnok, a legalacsonyabb pontján is min. 8,7 m szabad belmagassággal. A csarnok padlóburkolata iparibeton burkolat; a technológia által megkívánt helyeken 5,6 x 6,0 méteres motoros nyitású szekcionált ipari kapukkal lett ellátva.
Bálatároló csarnok: három oldalról zárt, fedett, fűtetlen, acélszerketű, trapézlemez héjazatú csarnok, alapterülete 1.998 m2. A válogatócsarnokkal egybeépítve készült, de önálló tűzszakaszként; a padlóburkolata: ipari beton burkolat.
Az egész telepen belül, így a válogatócsarnok körül is 20 cm homokos kavics fagyvédő rétegen, 20 cm vastagságú, dilatált útépítési bazaltbetonból épülő térburkolat létesült; az épület körül létesült térburkolat szélessége: 12,0-25,0 m közötti változó a helyszíni adottságoknak megfelelően. A térburkolat közel azonos szinten létesült a csarnok belső burkolatával.
Szociális épület: kétszintes (földszint+1 emelet) szociális alapterülete: 278,62 m2 – épület irodai funkciót tölt be. Kétszintes, hagyományos szerkezetű, mon.vb. vázzal, mon. vb. födémszerkezettel és téglakitöltő falszerkezettel épült kétszintes épület. A földszinten helyezkednek el fekete-fehér öltözők, valamint a szociális blokk tartalmazza a wc-ket és a zuhanyzókat. A földszinten található még portahelyiség is. Itt kapott helyett az elektromos mérő és elosztóközpont, illetve a tűzjelzőközpont és valamennyi üzemeléssel kapcsolatos felügyeleti egység. Az emeleti helyiségekbe egyeneskarú lépcső vezet fel.
Hídmérleg: a ki- és beléptető oldalon önálló hídmérlegek kerültek kialakításra. Elektromos hídmérleg: 2 darab – paraméterei:
- hídméret- hosszúság, szélesség: 18,0 x 3,0 m
- mérőképesség: 60 tonna
- lépésnagyság: 20 kg
- pontosság: MSZ 5000/2 III. pontosságú osztályának megfelelően
- szerkezete: vasbeton.
Mérlegház: a telepre beérkező és üresen távozó járművek mérlegelésére szolgál a 2 darab egyhidas, elektronikus akna nélküli közúti hídmérleg.
A 2015. évi átadást követő jogszabályi változások miatt a projektelem keretében létesített csarnoképület bővítése vált szükségessé a válogató technológiák telepítéséhez. A csarnoképület bővítése – mindegy 48m x 36m-es alapterületen szükséges – annak érdekében, hogy a technológia telepítése, illetve a technológiai üzembiztos és jogszabályi kötelezettségeknek eleget tevő üzemeltetése biztosítható legyen a csarnoképületet belül; a csarnok bővítése a technológia telepítésével valósult meg.
Második ütemben a létesített telephely csarnoképületének bővítése, valamint a hulladékkezelő technológiai sorok telepítése valósult meg.
A Budapest X. kerület Ezüstfa utca 12. szám alatti ingatlanon létesítendő válogatóműben kialakítandó hulladékkezelő technológiai sorok 15.000 tonna/év szelektíven gyűjtött műanyag/fém hulladékfeldolgozását kell biztosítani. A kezelendő anyagfajták a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés keretén belül begyűjtésre kerülő műanyag, kompozit és fém hulladékok.
A feldolgozás során elsősorban optikai (szenzoros, NIR) szeparációs eljárások kerülnek alkalmazásra. A válogatott anyagokat a technológiai sorok végén bálázásra kerülnek, majd a bálatárolókban átmeneti tárolást követően a hatályos jogszabályoknak megfelelően a leválogatott haszonanyag értékesítésre átadásra kerül. A leválasztott, értékesítésre nem alkalmas frakciók a Fővárosi Hulladékkezelő Műben kerülnek hasznosításra, vagy a Pusztazámori Regionális Hulladékkezelő Központban kerülnek ártalmatlanításra.
Mindkét válogatósor esetében az alkalmazott válogató eljárás lényege, hogy az infravörös közeli tartomány berendezések segítségével a kibocsátott, majd visszaverődött fény elemzése útján a fúvókasor a szalag végére érkezett – előre maghatározott – kiválasztandó darabokat sűrített levegő segítségével ”kilövi” a sorból és ezáltal előállítja a megfelelő tisztaságú kívánt haszonanyag fajtát.
A telepítésre kerülő technológiai gépsorok az alábbi frakciók leválasztásának lehetőségét kell biztosítani:
Műanyag/fém válogatósor: A Nagyválogatómű az elkülönített gyűjtésből származó kevert fém/műanyag hulladék válogatására szolgál; a beérkezett hulladékból legalább az alábbi frakciók leválasztására képes:
Főbb technológiai elemek:
A Projekt keretében beszerzésre került a Központok üzemeltetését biztosító 6 darab anyagmozgató-rakodógép (2 darab targonca, 3 darab homlokrakodó és 1 darab teleszkópos rakodó) is.
Budapesten a Nagyválogatómű létesítésével megvalósult a sárga fedelű kukákból szelektíven gyűjtött csomagolási vegyeshulladék kétharmadának – évi 15 ezer tonna műanyag-, italoskarton és fémhulladék további válogatásával – összesen nyolcféle anyagáram újrahasznosítására, amelyek így alapanyagként kerülnek vissza a gazdasági körforgásba. A válogatás után visszamaradó szennyezett, vagy nem újrahasznosítható anyagokat termikusan hasznosítják.
A Fővárosi Önkormányzat az elmúlt évek során megvalósította, hogy az általa Budapesten és az agglomerációban begyűjtött hulladék jelentős részét, több, mint 70 %-át lerakás helyett valamilyen technológiával hasznosítani tudja. Ez jelentős előrelépés a fenntartható, körforgásos hulladékgazdálkodás irányába, egyúttal az Európai Unió tagállamai számára a hulladékgazdálkodás terén elérendő sarokszámok teljesítésében is komoly eredmény.